Skip to main content

90 ГОДИНА ОД РОЂЕЊА ГРОЗДАНЕ ОЛУЈИЋ

Гроздана Олујић рођена је 30. августа 1934. године у Ердевику, а преминула је 16. марта 1919. године у Београду. Основну школу завршила је у родном месту, а гимназију у Бечеју. Дипломирала је и магистрирала на Групи за енглески језик и књижевност на Филозофском факултету Универзитета у Београду. Током студија радила је као новинарка за неколико омладинских листова. Књижевним радом почела је да се бави веома рано, још у средњој школи. Своја дела објављивала је у листовима Стражилово и Млада култура.

90 ГОДИНА ОД РОЂЕЊА ГРОЗДАНЕ ОЛУЈИЋ

О значају ауторке Гроздане Олујић за српску, југословенску, али и светску књижевност писали су бројни књижевни критичари попут Александра Јовановића, Ивана В. Лалића, Драгана Лакићевића и Слободана Ж. Марковића. Њене бајке нису смештене у неку далеку земљу нити у време принчева и балова, него управо супротно, оне се одвијају овде и сада и зато су блиске младима. У њима се преплићу фантастика и стварност, зло и добро, туга и смех, али побеђују доброта, хуманизам, племенитост и љубав према људима. Истовремено су мудре и забавне, нове и класичне, а елемената народних приповетки никад не недостаје. Kористећи структуру народне приче кроз коју интерпретира проблеме садашњице, Олујићева спаја традицију и савремени израз.

Можемо рећи да је Гроздана била уметник у приступу спајања дечијих схватања и потреба са ужурбаним светом реалности, где и ми одрасли у неку руку тешко излазимо на крај са својим емоцијама и немирима. Гроздана нас у својим делима учи како да свака шкољка негује своје зрно песка, које ће кад-тад показати свој пуни сјај у виду бисера. Тако каже и анализа књижевног дела Гроздане Олујић: „Зато, уместо путовања и сукоба са натприродним бићима, јунаци Олујићкиних бајки, да би задобили оно за чиме трагају, морају да победе нека од сопствених ограничења. По томе је њихов задатак и тежи и лакши од подвига јунака класичних бајки.“

Својим радом, креативношћу и талентом, заслужно се нашла у школским уџбеницима, где кроз дела свакодневно пропагира етичке врлине, мудрост, важност чисте природе и чистих срца. Ограниченост и скученост свакодневног живота се не може превазићи бекством у даљине, већ остваривањем пуног и аутентичног живљења, освајањем и снажењем животних вредности.

1. Биграфија, Гроздана Олујић https://www.biografija.org/knjizevnost/grozdana-olujic/ (приступљено дана 31.7.2024)
2. Анализа књижевног дела Гроздане Олујић, Поетика српске књижевности да децу и младе, књига 2, Зборник радова, 2010, Београд

 



  • Датум креирања: .

 

 

 Народна библиотека Србије    Матица српска    Српска академија наука и уметности    Платформа COBISS