Радионица са децом „Прозориште“

У оквиру пројекта „ПРОЗОРИШТЕ“, 13. фебруара угостили смо предшколце из ПУ „Јелица Станивуковић-Шиља“ из Шида, објекат „Чаролија“, са васпитачицама Сањом и Данијелом. Радионицом смо обухватили упознавање са радом Библиотеке, показали књиге које обухватају тему пројекта и кроз разговор и многобројне примере научили шта је то комедија, драма и трагедија, али и која је разлика између опере и балета. Прочитали песмице Мирослава Антића и упознали се са делом Вилијама Шекспира „Ромео и Јулија“.

Радионица са децом „Прозориште“

Опширније: Радионица са децом „Прозориште“

• Created on .

Изложба у Библиотеци „Сретење, Дан државности Србије“

и дочек уметничког дела „Карађорђе Петровић“ у Вишњићеву, уметника Милоша Остојића

У просторијама Библиотеке, обележено je 220 година од подизања Првог српског устанка. 1804. године, почело је стварање модерне српске државе и почетак српске борбе за ослобођење, те је из тог разлога 15. фебруар веома важан датум за све Србе. Tематску изложбу приредила је Смиљка Радељевић.

Изложба у Библиотеци „Сретење, Дан државности Србије“

Опширније: Изложба у Библиотеци „Сретење, Дан државности Србије“

ДАН БИБЛИОТЕКЕ

Како лепше завршити годину која је била изазовна, тешка, непредвидива и на крају ипак премостива, него ли, даривањем. Поводом Дана библиотеке, обрадовали смо наше дародавце са највише поклоњених књига и наше кориснике са највише прочитаних књига у протеклој 2023. години. Поздравну реч одржала је Славица Варничић, директор, те се на самом почетку обратила присутнима првенствено уз речи захвалности, како према нашем оснивачу, корисницима и сарадницима, тако и према свима онима који славе неговање културе у нашој општини и шире.

ДАН БИБЛИОТЕКЕ

Опширније: ДАН БИБЛИОТЕКЕ

Промоција романа „ИЗЛАЗ“

У среду, седмог фебруара, у Библиотеци је одржана промоција романа „Излаз“, аутора Милорада Јелаче. Пре увода у тематику романа, аутора и присутне поздравила је Славица Варничић, директор, те се у име колектива захвалила на досадашњим посетама наших драгих суграђана и пожелела угодан боравак током прве овогодишње промоције.

Промоција романа „ИЗЛАЗ“

Опширније: Промоција романа „ИЗЛАЗ“

• Created on .

Радионица са децом „Поларни меда и санта леда“

Како би се деца што боље упознала са Северним и Јужним полом, животом Ескима и њиховом културом, животињским светом и необичним начином живота у тим хладним пределима, васпитачице Драгана Свитлица и Александра Варга, потражиле су најбоље место за стицање знања - библиотеку. На нашу радост, данас смо одржали радионицу са припремно предшколском групом из објекта „Рода“ на тему Северног и Јужног пола.

Опширније: Радионица са децом „Поларни меда и санта леда“

Захвалница Библиотеци за сарадњу

Поводом овогодишњег планираног опремања Кабинета за руски језик у основној школи „Филип Вишњић“ у Вишњићеву, у вечерњим сатима 28. јануара 2024. године, организована је промоција Зборника награђених литерарних радова „Свет без рата, деца говоре“ за 2023. годину, чије издавање је подржала и помогла општина Шид. За успешну сарадњу са Народном библиотеком „Симеон Пишчевић“ Шид, Удружење српско-руског пријатељства и представници СУБНОР-а „Шид“ доделили су Захвалницу, коју је у име Библиотеке преузела Јована Бакајлић, библиотекар Завичајне збирке. Захвалнице бројним партнерима и сарадницима који су помогли у реализацији Литерарног конкурса, уручили су Мићо Ђукић и Цвјетко Ракић.

Опширније: Захвалница Библиотеци за сарадњу

• Created on .

Час историје за најмлађе: „Ко је био Филип Вишњић“?

У четвртак, 7.12.2023. године, одазвали смо се на позив васпитачица из ПУ Јелица Станивуковић-Шиља“ из Шида, за учешће у предавањима где се малишани упознају са општином Шид, њеним насељеним местима и великанима који су потекли из ових крајева.

Час историје за најмлађе: „Ко је био Филип Вишњић“?

Опширније: Час историје за најмлађе: „Ко је био Филип Вишњић“?

• Created on .

Током године, Народна библиотека „Симеон Пишчевић“ Шид, своју опрему унапредила је путем конкурса Министарства правде и средствима прибављеним из опортунитета. На конкурс који је био расписан у априлу 2023. године, библиотека је аплицирала са идејним пројектом „Дигитализација књижне и некњижне грађе Завичајне збирке Народне библиотеке „Симеон Пишчевић“ Шид“, а већ у новембру Министарство правде је пребацило средства за реализацију пројекта.

Опширније: Опрема за презентацију и дигитализацију грађе библиотеке путем конкурса Министарства правде

• Created on .

Књижевно вече са Невеном Милаковићем, аутором чувене песме „Вила са Кошара“

У среду 29. новебра, у Народној библиотеци „Симеон Пишчевић“ у Шиду, представљена је поезија аутора Невена Милаковића, који више од две деценије живи и ствара у Бару и који је аутор чувене песме „Вила са Kошара“, коју је написао пре 13 година. Присутне су поздравили Јована Бакајлић, библиотекар Завичајне збирке Народне библиотеке „Симеон Пишчевић“ и Срђан Малешевић, директор Културно образовног центра Шид.

Књижевно вече са Невеном Милаковићем, аутором чувене песме „Вила са Кошара“

Опширније: Књижевно вече са Невеном Милаковићем, аутором чувене песме „Вила са Кошара“