Изложба уз Дан Русина

dan rusina

Народна библиотека "Симеон Пишчевић" Шид још једном је била место на ком су се окупили бројни посетиоци. Било је то у суботу 14.јануара 2017. када је постављена изложба слика Анђелке Античевић, рођене Балашћак и Драгице Живковић Леле. Повод за ову уистину лепу изложбу је био национални дан Русина у Србији. Истина, он се обележава 17. јануара, по званичној одлуци Националног савета Русина, која је усвојена 2007. године.

dan rusina2

Тај дан се обележава као подсећање на дан када је 1751. године саветник царице Марије Терезије и администратор краљевско државног Бачког дистрикта у Сомбору Франц Јозеф де Радл потписао први званични документ-Уговор о насељавању 200 гркокатоличких русинских породица на тадашњу пустару Велики Крстур.

Изложба ће бити постављена до 23. јануара и сви заинтересовани могу да је погледају. Уживаће!